15.listopadu 2019 , dnes má svátek Leopold, zítra Otmar
 

Mezinárodní kampaň „Vlajka pro Tibet“

09.03.2015 22:34

I naše škola se připojuje k mezinárodní kampani

„Vlajka pro Tibet“

Naše škola se do kampaně zapojila nejenom pomocí vyvěšené vlajky, ale žáci si prošli 4 stanoviště, která byla zaměřena na 5 elementů, Dalajlámu, vlajku Tibetu, modlitební vlaječky. Kampaň jsme propojili s celoročním tématem Putování Krtečka a jeho přátel do různých kultur světa a navštívili jsme tak další území - Tibet. Než jsme Tibet objevili, prošli jsme si připravená stanoviště, která sloužila jako indicie. Po zjištění jsme si promítli prezentaci, ve které jsme se zaměřili i na nejvyšší horu - Mount Everest a nejvýše postavené území - Tibet.

Žáci si prohloubili problematiku lidských práv a podporu na celém světě. Zopakovali si geografické údaje o Himalájích, nejvyšší hoře světa a území Tibetu. Přiřazovali barvy k jednotlivým elementům a dokonce si vyzkoušeli si meditaci při svíčce.

A jaký je vlastně význam této kampaně?

Dne 10. března 2015 si prostřednictvím mezinárodní kampaně “Vlajka pro Tibet” připomeneme 56. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu, které bylo násilně potlačeno armádou Čínské lidové republiky (ČLR), a při němž zemřel téměř milion Tibeťanů.

Kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě a stala se jednou z nejvýznamnějších symbolických akcí vyjadřujících podporu ochrany lidských práv nejen Tibeťanů, ale všech obyvatel ČLR. V roce 1996 se k akci připojila první čtyři česká města, v loňském roce už to bylo 601 obcí, měst, městských částí nebo krajů. V posledních letech se k akci připojují i školy. V minulém roce vlajku vyvěsilo 102 škol včetně Univerzity Karlovy a Masarykovy univerzity, které vlajku vyvěsí i v tomto roce.

 

Před 25 lety jsme sami žili v komunistické diktatuře. S nabytou svobodou teď máme kromě práva žít v demokratické společnosti také povinnost pomáhat těm, jejichž lidská práva jsou každý den hrubě porušována. Za posledních pět let si sebeupálení, jako nejkrajnější formu protestu proti útlaku ze strany ČLR, zvolilo 136 Tibeťanů.


Přečteno: 1073 x
 
Nabídka
Základní škola Šebetov

Šebetov 118
679 35 Šebetov

+420 516 465 440

zs.sebetov@seznam.cz

www.zs-sebetov.cz

 
Počet návštěv
Celkem: 
Dnes: 

    logo eu