20.září 2019 , dnes má svátek Oleg, zítra Matouš
 

Informace zákonným zástupcům - výskyt vší

20.10.2014 22:32

Informace krajské hygienické stanice k opakovanému výskytu vší ve škole 

Jak poznáme zavšivení?

Poznat zavšivení je celkem snadné, upozorní nás svědění kůže hlavy, které nutí děti ke škrábání. Prohlídkou hlavy můžeme pouhým okem nalézt stříbřitě bílá vajíčka přilepená na vlasech, kterých je nejvíce za ušima a v zátylí. Na rozdíl od lupů nejdou snadno vyčesat hřebenem. Ve vlasech je možné vidět i živé lezoucí vši.

Jak se veš dětská přenáší?

Veš nelétá ani neskáče. Přenáší se těsným kontaktem osob v rodině, v kolektivu dětí, zejména ve školách nebo při rekreačních pobytech. K přenosu přispívá také půjčování hřebenů, čepic, šátků, vlasových ozdob, spon, apod. (v zimním období je vhodné si např. v šatně ukládat čepici do rukávu bundy)

Jak postupovat při výskytu vši dětské v dětském kolektivu?

Pokud při prohlídce hlavy dítěte zjistíme přítomnost dospělých vší, můžeme je z vlasů vyčesat hustým hřebenem (tzv. všiváčkem) a to tak, že dítě skloní hlavu nad umyvadlo nebo čtvrtku bílého papíru a hřebenem táhneme od týla směrem k podložce. Vyčesáváme 3-5 minut. Ke spolehlivému odstranění hnid z vlasů zatím neexistuje přípravek. K likvidaci vší je možné v současné době použít přípravek Diffusil H Forte spray, který je volně dostupný v lékárnách. Použití přípravku přesně podle návodu výrobce zajistí likvidaci vší a vyloučí zdravotní rizika. Přípravek nelikviduje hnidy, proto je nutná jeho opakovaná aplikace za 8-10 dní po prvním použití. Aplikaci přípravku by měli provádět rodiče napadených dětí. Dezinsekčním přípravkem je třeba také ošetřit hřebeny a kartáče, textilie vyprat a vyžehlit. U dítěte, které momentálně nevykazuje známky zavšivení, je třeba po dobu výskytu vší v dětském kolektivu opakovat prohlídku hlavy každé dva dny. V případě dítěte, u něhož byl výskyt vši dětské zjištěn, je potřeba prohlédnout také ostatní členy rodiny, případně provést jejich odvšivení.

Jaká preventivní opatření je nutno provádět?

Je vhodné, aby rodiče školou povinných dětí často dětem prohlíželi hlavu. Při nálezu vší u svého dítěte je třeba tuto skutečnost nahlásit škole a dítě omluvit z výuky na dobu nutnou k jeho odvšivení. Učitel pak na základě tohoto upozornění informuje rodiče ostatních dětí, aby mohla být včas zahájena všechna opatření proti dalšímu šíření vší. Pravidelné vyčesávání vlasů všiváčky představuje jedinou možnost účinné prevence před šířením vší.

Zbavit děti vší je ze zákona povinností rodičů, nikoliv školy nebo samotných pedagogických pracovníků.

Z právního hlediska je zavšivení považováno za infekční onemocnění „pediculosis“, u kterého hrozí šíření v dětském kolektivu. Z důvodu ochrany zdraví dětí v kolektivu by školky a školy neměly zařazovat zavšivené děti do dětského kolektivu. Ovšem diagnostikovat a léčit tuto „nemoc“ mohou pouze rodiče (zákonní zástupci) popř. lékaři, nikoli učitelé či vychovatelé. Proto je nutné apelovat na rodiče, aby při každém zaznamenaném výskytu živých vší u svých dětí vždy informovali školu popř. školku, aby mohli být o výskytu vší v kolektivu informováni rodiče ostatních dětí. Jinak zde hrozí riziko opětovného přenosu vší na jejich již odvšivené dítě. Zároveň  by rodiče neměli dítě s výskytem vší posílat do dětského kolektivu. Školka nebo škola musí spoléhat na svědomitost a odpovědnost rodičů. Pokud rodiče opakovaně posílají do kolektivu neodvšivené děti i přes opakované upozornění bude informován příslušný orgán sociální péče.

Podle zákona o rodině je rodič (zákonný zástupce) povinen pečovat o zdraví nezletilého dítěte. Je tedy i povinen sledovat výskyt vší a při zaznamenaném výskytu vší je rovněž povinen zajistit neodkladně léčbu tj. odvšivení dítěte. K odvšivování může použít pouze k tomu účelu určené přípravky či prostředky a musí dodržet jejich návod k použití. Odvšivovací přípravky je možno aplikovat pouze při zjištěném výskytu živých vší. Preventivní aplikace jakýchkoliv přípravků proti vším nemá smysl, protože po umytí vlasů účinek všech odvšivovacích přípravků mizí. Opakovaná preventivní aplikace odvšivovacích přípravků představuje zbytečné a neúměrné zatěžování dětského organizmu.

Hnidy z vlasů nedokáže odstranit žádný přípravek ani hřeben. Přetrvávající výskyt hnid u již ošetřeného dítěte nelze považovat za opakované zavšivení. Pouze spatření živých pohybujících se vší ve vlasech nebo jejich vyčesání všiváčkem je důkazem pokračujícího nebo opakovaného zavšivení a důvodem k aplikaci odvšivovacího přípravku.

Obecně platí, že po aplikaci přípravku proti vším dle návodu nebo po důkladném vyčesání vší „všiváčkem“ je možno považovat dítě za neinfekční a zařazovat ho do dětského kolektivu.


Přečteno: 1072 x
Aktuality
15.09.2019
Výšlap na hájenku Karlov

V pátek 13. září jsme se vydali na hájenku Karlov...Byl to prýma den..Děkujeme z...

08.09.2019
Zahájení školního roku 2019/2020

3. září jsme se všichni sešli v první třídě. Děti se seznámily s novým panem řed...

27.08.2019
ZÁPIS DĚTÍ DO 1. TŘÍDY

Zápis dětí do první třídy se bude konat 13.4. O čase zápisu Vás budeme včas info...

27.08.2019
1. schůzka s rodiči 5. 9.

5.9. v 15:30 se koná 1. schůzka s rodiči. Tato schůzka je velice důležitá k sezn...

VŠECHNY AKTUALITY


 

 
Nabídka
Základní škola Šebetov

Šebetov 118
679 35 Šebetov

+420 516 465 440

zs.sebetov@seznam.cz

www.zs-sebetov.cz

 
Počet návštěv
Celkem: 
Dnes: 

    logo eu