20.července 2018 , dnes má svátek Ilja, zítra Vítězslav
 

Beseda s občany

17.12.2013 20:14

BESEDA S OBČANY
proběhla v neděli 15. prosince 2013 od 14.00 hodin v kulturním sále obce Šebetov. Žáci vystoupili s krátkým kulturním programem pod vedením paní učitelky Petry Lepkové. Všem přítomným v sále vykouzlili vánoční atmosféru připomenutím vánočních zvyků s dodržováním krajových tradicí.

Z historie našich předků 

Ano, Vánoce se u nás slaví už od 4. století, kdy jako křesťanské svátky spojené s oslavou narození Ježíše Krista nahradily původní pohanské slavnosti zimního slunovratu. Štědrovečerní menu se vždy skládalo z 9 jídel. Devítka bývala v životě předků magickým číslem, takže se měla objevit i v tento tajuplný večer. Kraj od kraje mělo menu své zvláštnosti, ale řada prvků byla společná. Podávala se hustá polévka, nejčastěji s houbami. Velmi oblíbeným pokrmem byl staročeský Kuba, který se připravuje v mnoha rodinách dodnes. Někteří si také rádi pochutnali na hrachové kaši nebo čočce, neboť symbolizovaly hojnost peněz. Rozšířeno bylo vánoční pečivo různého tvaru a názvu, pekl se chléb a v bohatších domácnostech také žloutkem potřené pletené vánočky s rozinkami. Povinností každého hospodáře pak při večeři bylo obdarování domu, pole, dobytka a stromů. Do kamen se hodila část večeře, aby oheň neškodil.

Také doma dodržujete nějaké svoje rodinné vánoční zvyky?


Přečteno: 694 x
Aktuality
13.07.2018
Ukončení školního roku 2017/2018

V pátek 29.června bylo vydáno vysvědčení a slavnostně ukončen školní rok, během ...

13.07.2018
Konečná sběrová tabulka

Během školního roku 2017/2018 jsme nasbírali a odevzdali:  

11.06.2018
Informace o zpracování osobních údajů

Informace o zpracování osobních údajů   Správce údajů: Základní škola Šebetov, o...

04.06.2018
Volby členů školské rady za zákonné zástupce žáků

Vážení rodiče,       po třech letech končí funkční období Školské rady při Zákla...

VŠECHNY AKTUALITY


 

 
Nabídka
Základní škola Šebetov

Šebetov 118
679 35 Šebetov

+420 516 465 440

zs.sebetov@seznam.cz

www.zs-sebetov.cz

 
Počet návštěv
Celkem: 
Dnes: 

    logo eu